1.4.13

Εξέλιξη

του αριθμού των δημοσίων υπαλλήλων από το 1974


1974   112.896 
1975   114.950

1980   139.966
1981   121.789<
1982   208.531
1983   217.666


1990   255.438

1995   256.466

1998   300.509
1999   386.144
2000   245.702<
2001   450.259

2004   447.520<

2007   503.170

2009   511.913
2010   768.009

πηγή: The Athens review τ. 50



Πρωθυπουργοί της Ελλάδας μετά τη μεταπολίτευση

Κωνσταντίνος Καραμανλής
από 21-11-1974 έως 10-05-1980

Γεώργιος Ράλλης
από 10-05-1980 έως 21-10-1981

Ανδρέας Παπανδρέου
από 21-10-1981 έως 02-07-1989
από 13-10-1993 έως 22-01-1996

Τζαννής Τζαννετάκης
από 02-07-1989 έως 12-10-1989

Ξενοφών Ζολώτας
από 23-11-1989 έως 11-04-1990

Κωνσταντίνος Μητσοτάκης
από 11-04-1990 έως 13-10-1993

Κώστας Σημίτης
από 22-01-1996 έως 10-03-2004

Κώστας Καραμανλής
από 10-03-2004 έως 06-10-2009

Γεώργιος Α. Παπανδρέου
από 06-10-2009 έως 11-11-2011

Λουκάς Παπαδήμος
από 11-11-2011 έως 15-05-2012

Παναγιώτης Πικραμμένος
από 16-5-2012 έως 20-5-2012

Αντώνης Σαμαράς
από 20-5-2012

Δημοσιεύθηκε στην ΟΔΟ στις 13 Δεκεμβρίου 2012, αρ. φύλλου 670

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Η ΟΔΟΣ σας ευχαριστεί για την συμμετοχή σας στον διάλογο.Το σχόλιό σας θα αποθηκευτεί προσωρινά και θα είναι ορατό στο ιστολόγιο, μετά την έγκριση της ΟΔΟΥ.